کاربرد نئوپان در زندگی مدرن امروز بسیار گسترده است. مزایای نئوپان به عنوان یک فرآورده چوبی بر کسی پوشیده نیست و انواع آن با توجه به طیف گسترده‌ای که دارد به شما این امکان را می‌دهد تا بنا بر کاربرد و سلیقه خود نوع مورد نظر را انتخاب کنید.

خرده چوب‌های فرآوری شده که با چسب یا رزین فشرده شده‌اند را نئوپان می­ گویند. برای تولید این فرآورده چوبی، ضایعات چوب درختان در طی مراحلی رطوبت­‌گیری می­‌شوند. در مرحله بعد، با مخلوط شدن با چسب یا رزین کیک تولید می‌­شود.تخته ­های نئوپانی که در بازار می‌بینید این کیک بعد از تحت فشار قرار گرفتن است.‌

جالب است با نگاهی به اطراف خود،می‌توانید نقش مهم نئوپان در صنعت و مبلمان اداری و منازل را ببینید. این کاربرد بخشی به خاطر خصوصیت‌های نئوپان و بخشی دیگر به خاطر طراحی‌های به‌روز و مدرنی است که با این فرآورده چوبی انجام می‌شود.

در این‌جا به چند کاربرد مهم نئوپان اشاره می‌کنیم اما به خاطر داشته باشید که نئوپان مخصوصاً با روکش‌های مختلف تقریباُ در همه جا کاربرد دارد. اما خصوصیت ویژه آن باعث می‌شود این کاربرد در برخی فضاها بیشتر شود.

کاربرد نئوپان به عنوان کف‌پوش

نئوپان در سازه‌های موقتی که در آن‌ها بار زیادی روی کف قرار نمی‌گیرد گزینه بسیار مناسبی برای کف‌پوش است به علاوه، از نئوپان می‌توانید به عنوان پوشش برای کف‌هایی که با چوب سخت ساخته شده‌اند استفاده کنید. زیرا تخته‌های سخت مقاومت کمی نسبت به خراش دارند و نئوپان از آن‌ها در برابر خراش محافظت می‌کنند. به‌ علاوه، نئوپان با روکش چوب یا نئوپان لمینت شده انتخاب هوشمندانه‌ای برای یک کار زیبا و چشم‌نواز خواهد بود.

استفاده از نئوپان به عنوان لایه زیرین کف‌پوش

نئوپان به عنوان لایه زیرین کف‌پوش، چوب، موکت یا حتی به عنوان پایه برای پارکت نیز استفاده می‌شود. به دلیل سطح صاف و بی‌نقص نئوپان از آن می‌توان به عنوان یک سطح عالی زیرین استفاده کرد. به این منظور از مواد شیمیایی خاص و رزین برای ضد آب و عایق گرما کردن نئوپان استفاده می‌شود.

استفاده از نئوپان به عنوان دیوار جدا کننده یا دیوار پوش

از نئوپان می‌توان به عنوان دیوار جدا کننده استفاده کرد و چون باری روی این دیوارها تحمیل نمی‌شود، گزینه‌ای ایده‌آل برای دیوارپوش به حساب می‌آید. از آن‌جایی‌که هزینه استفاده از نئوپان‌ها به صرفه است، از این فرآورده چوبی می‌توان به عنوان عایق صدا و گرما استفاده کرد. نئوپان لمینت شده به عنوان دیوارپوش‌ روی دیوارها نیز استفاده می‌شود. شما انتخاب‌های زیادی برای انتخاب طرح این دیوارپوش‌ها دارید و این موضوع شما را به داشتن دکور دلخواهتان نزدیک می‌کند.

استفاده از نئوپان به عنوان سقف کاذب

تخته‌های لمینت‌شده نئوپان و هم‌چنین نئوپان سیمانی کاربرد فراوانی به عنوان سقف کاذب دارند. به علت خصوصیت عایق گرمایی، از نئوپان به عنوان سقف کاذب برای اتاق‌هایی که تهویه هوای مرکزی دارند زیاد استفاده می‌شود. هم‌چنین نئوپان به عنوان کاشی‌های سقف در سالن‌های نمایش، مراکز کامپیوتری، سینماها و سالن‌های اجرای موسیقی و تئاتر استفاده فراوانی دارد. به خاطر خاصیت عایق گرمایی و صوتی بودن، به عنوان سقف کاذب و پوشش در ساخت ساختمان‌ها نیز استفاده زیادی دارد.

استفاده از نئوپان در درهای داخلی هسته جامد

نئوپان‌ها هم‌چنین به عنوان هسته در درهای داخلی هسته جامد یا درهای صاف استفاده می‌شوند. نئوپان بیشتر به عنوان هسته در ساخت این درها استفاده می‌شوند. علت استفاده از نئوپان برای ایجاد سطحی صاف که نمای بیرونی در روی آن بنشیند است. به‌علاوه، بر خلاف ام دی اف، به راحتی می‌توان دسته در و لولا را به نئوپان متصل کرد و همین خصوصیت آن را به یکی از گزینه‌های اصلی در ساخت در تبدیل کرده است.

استفاده از نئوپان در مبلمان

در صنعت مبلمان منزل و اداری،نئوپان کاربردهای فراوانی دارند. نئوپان روکش‌دار در مقایسه با نئوپان بدون روکش به عنوان مبلمان ماندگاری که در برابر رطوبت مقاومت بهتری دارد استفاده می‌شود. در نتیجه در آشپزخانه و سرویس بهداشتی از نئوپان برای ساخت کابینت، فضای ذخیره‌سازی، رویه کابینت، رویه میز، کمد لباس و گنجه استفاده می‌شود. نئوپان خام را نیز می‌توان در فضاهای داخلی تمامی این فضاها استفاده کرد. کمد کفش‌ها، میز تلویزیون، کتابخانه‌، و میز تلویزیون موارد دیگر استفاده از نئوپان است.

مبلمان دفترها با نئوپان امروزه به صورت عمده تولید می‌شوند. یونیت‌های آماده با رویه‌های نئوپان در دفترهای امروزی کاربرد فراوانی دارند.

استفاده از نئوپان در صنایع تجاری

در مقیاس تجاری، نئوپان در تلویزیون، جعبه‌های اسپیکر، بالای چرخ‌ خیاطی، و قطعات ماشین‌ها استفاده می شود. جالب است بدانید که استفاده از نئوپان در فضای داخلی اتومبیل یا تولیدات صوتی و تصویری بسیار مرسوم است.

کلام آخر

نئوپان با توجه به ویژگی‌ها و البته به صرفه بودن محصولاتش راه خود را به زندگی روزمره ما باز کرده است. با استفاده از نئوپان هم جز دوستداران طبیعت به حساب می‌آیید و هم از تنوع آن بهره می‌برید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *